Sosiaalihuollon omavalvonnan koulutuskokonaisuus

Kuvaus

Koulutuksen kohderyhmää ovat lähiesihenkilöt ja johto sekä laadunhallinnasta vastaavat asiantuntijat. Koulutuskokonaisuus koostuu kolmesta (á 3,5 tuntia) eri koulutuskerrasta, yhteensä 10,5 koulutustuntia. 

Koulutuskokonaisuuden sisältö:

  1. Koulutus: Omavalvonnan tarkoitus, toteutus ja seuranta sekä riskienhallinta
  2. Koulutus: Asiakkaan osallisuus, kohtelu ja oikeusturvakeinot sekä annetun palvelun sisällön ja laadun seuranta omavalvonnassa
  3. Koulutus: Riittävät ja asianmukaiset resurssit osana omavalvontaa

Tavoitteet

Tavoitteena on, että osallistujat osaavat koulutuksen jälkeen laatia yksikköönsä uuden sote-valvontalain ja omavalvontaa koskevan määräyksen mukaisen omavalvontasuunnitelman ja saavat käsityksen omavalvontaan liittyvistä lainsäädäntövaatimuksista.

Perumisehdot

Varaamme oikeuden muutoksiin. Koulutus/koulutuskokonaisuus toteutetaan vain, jos siihen ilmoittautuu osallistujia vähintään 5 henkilöä. 

GeroFuturella on oikeus ylivoimaisen esteen (force majeure) sattuessa perua tai keskeyttää koulutustilaisuus. Ylivoimaiseksi esteeksi katsotaan sellainen yllättävä tapahtuma, jota GeroFuture Oy ei ole voinut ennakoida ja jonka vaikutuksia se ei ole voinut estää taikka välttää kohtuullista huolellisuutta noudattaen, ja joka tekee palvelun mukaisen suorituksen mahdottomaksi tai vaikeuttaa sitä olennaisesti tai tekee sen muuten kohtuuttomaksi. Ylivoimaisia esteitä ovat esimerkiksi kouluttajan sairastuminen tai GeroFuture Oy:stä johtumattomat tietoliikenne-/etäyhteyksien ongelmat tai muu vaikutuksiltaan yhtä merkittävä ja epätavallinen syy.

Asiakkaalla on mahdollisuus perua osallistuminen maksutta viimeistään 14 vuorokautta ennen koulutuksen ajankohtaa. Sen jälkeen ilman lääkärintodistusta tehdyistä peruutuksista peritään koko osallistumismaksu. Osallistumisen voi siirtää toiselle maksutta.

Laskutusehdot

Koulutus/koulutuskokonaisuus laskutetaan kokonaisuudessaan ennen ensimmäistä koulutuskertaa, maksuehto 14 päivää.

Muuta

Ilmoittautumisten yhteydessä kerättyä tietoa käytetään koulutuksiin sekä asiakas- ja markkinointiviestintään liittyen. 

GeroFuturen tietosuojaseloste

Lisätietoja

Lisätietoja voit tarvittaessa kysyä joko Katriinalta (katriina.niemela@gerofuture.fi, 040 080 5581) tai Tuijalta (tuija.lambacka@gerofuture.fi, 044 468 4286).

Koulutuspalautteet

Koulutuskokonaisuus sai osallistujilta erittäin hyvää palautetta. Sisältö koettiin todella hyödylliseksi ja kouluttajat asiantunteviksi ja selkeiksi. Osallistujat kokivat, että koulutus tarjosi heille konkreettisia työkaluja ja uusia näkökulmia omavalvonnan kehittämiseen.

 

“Erittäin selkeä koulutuskokonaisuus. Koulutusmateriaalin kuvat ja kaaviot tukivat loistavasti opetusta.”

“Todella tietoa (ja tuskaakin) lisäävä kokonaisuus – kouluttaja osaava ja innostava.”

“Koulutus innosti paneutumaan asiaan vielä enemmän ja vahvisti, että olemme oikeilla jäljillä.”

”Aiheen käsittely oli jopa laajempaa kuin odotin.”

”Todella hyvä käytännönläheinen koulutus.”

”Loistava koulutus: selkeä ja käytännönläheisin esimerkein höystetty, täyttä asiaa.”

Koulutuksen hyödyllisyys 5/5

Odotusten täyttyminen 5/5

Kouluttajien selkeys 4.9/5

Suositteluhalukkuus 5/5

Koulutuksen tiedot